ÇELTİK KABUĞU PAKETLEME MAKİNASIı


ÇELTİK (PİRİNÇ) NEDİR?
Çeltik, (Pirinç) dünya nüfusunun yarısından fazlası için beslenmede büyük bir önem taşır. Taneleri uzun veya yuvarlak, beyaz veya sarımtırak bir renge sahip olan çeltik (pirinç), gelişmesini su içinde tamamlar. Pirinç veya çeltik, buğdaygiller familyasından mısır ve buğdaydan sonra en fazla ekimi yapılan otsu bir bitki türüdür. Çeltik kabuğu çıkarılmamış pirinç, işlenmemiş pirinç tanesi gibi anlamlara gelmektedir. Çeltik (pirinç) dünya nüfusunun yarısından fazlası için beslenmede büyük bir önem taşır.
ÇELTİĞİN (PİRİNCİN) İŞLENMESİ VE YAN ÜRÜNLERİ

Kırık taneler: Bir tam tanenin dörtte üçünden küçük olan pirinç taneleri. Pirinç unu yapımında ve evcil hayvan mamalarında kullanılır.
Pirinç kabuğu: Pirinç tanesini içine alan dış kaplama veya kabuk tabakası.
.• Pirinç kepeği: Pirincin üst tabakası. Tahıllarda, karışımlarda ve vitamin konsantrelerinde bir bileşendir ve pirinç kepeğinin gıda kalitesinde olmayan cinsleri hayvan yemlerinde kullanılır.
Pirinç kepeği yağı: Pirinç kepeğinden çıkartılan yüksek kaliteli bir yemeklik yağdır.
Pirinç unu: Öğütülmüş kabuksuz veya esmer pirinçtir. Alerjenik değildir ve bu da onu, glütene ve buğday unu ürünlerine karşı alerjisi bulunanlar için bir buğday alternatifi olarak çok değerli hâle getirir. Pirinç hamuru, cips ve başka aperatif yiyecekler ve kahvaltı amaçlı tahıl ürünleri üretilmek üzere tabaka hâline getirilebilir.
ÇELTİK KABUGU (PİRİNÇ KABUĞU) KULLANIM ALANLARI

Çeltik Kabuğu – Pirinç Kabuğu
Hasat dönemi olgunlaşan pirincin kabuğundan ayrılması sonucu oluşan kabuğa çeltik kabugu denir. Ayrıca çeltik kavuzu'da denmektedir ve ayrıca pirinç kabuğu (çeltik kabuğu), kümes altlığı olarak gapçuk (halk dilinde) olarak ifade edilir. Tüm ürünler aynı olup, büyük bir alanda kullanılmaktadır. Çeltik kabuğu pirinçten ayrıldıktan sonra piyasada atık madde olarak kullanılmaktadır. Çeltik kavuzu yapı olarak oldukça hafif bir üründür. Elde edilen ürün en çok tavukçuluk ve demir çelik sektöründe kullanılmaktadır.
Çeltik Kavuzu – Pirinç Kabuğu Kullanım Alanları
Pirinç üretim aşaması sonrası atık madde olarak karşımıza çıkan kabuğu en çok 2 alan üzerinde aktif olarak kullanılmaktadır. Lakin kullanım alanları oldukça fazladır.
Tavuk Çiftliklerinde;
Çeltik kavuzu tavuk çiftliklerinde boriler kümeslerde hayvanların altına serilmektedir. Kümes hayvanlarının ayaklarının kaşınmasını, mantar oluşması ve diğer ayak hastalıklarlının giderlimesi amacı ile serilmektedir. Hem sağlıklı hem de ekonomik bir uygulamadır. Temizlenmesi oldukça kolay olduğundan aktif olarak uygulanmaktadır.
Demir Çelik Tesislerinde;
Döküm işlemi gerçekleştiren fabrikalarda pirinç kabuğu, soğutma ve dinlendirme işlemlerinde kullanılmaktadır.
Çimento üretiminde;
Üretim hatlarında izolatör (ayrıcı) olarak kullanılabilir.
Pirinç üretiminde;
Aktif olarak pirincin kabuğundan ayırma sırasında oluşan suyu kurutmak için kullanılır.
Havai Fişeklerde;
Üretim sürecinde hafif malzeme olduğundan kaplama olarak kullanılmaktadır.
Yalıtım malzemesi üretiminde;
Tekniğine uygun olarak biçimlendirildiğinde, A sınıfı yalıtım malzemeleri üretiminde kullanılmaktadır.
Neden Pirinç Kabuğu Kullanmalıyım

Tavuk Çiftliklerinde;
Testere tozuna kıyasla, oluşabilecek yangına karşı dayanıklı olup, böcek ve haşereleri uzak tutmanın yanında, metrekare başına toz oranı diğer ürünlere göre minimum seviyede yada yok denebilecek kadar azdır. Hayvanlarda oluşan dışkıları kabuk altında tutarak, temizlik konusunda rahatlık sağlamaktadır. Yumuşak bir yatak olduğundan, hayvan bacaklarında oluşabilecek kabarcıkların önüne geçer.
Demir Çelik Tesislerinde;
Çeltik kavuzunun yakılması sonrası yüksek silisyumlu ve düşük karbonlu kül ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan ürünün kullanım alanları gözlemlendiğinde, demir-çelik sanayiinde kalıptan akan sıvı halde bulunan çeliğin hava teması olmadan akmasının sağlanması durumunda birinci kalite/sınıf üretilebilmektedir. Bu sayede çeltik kavuzu Türkiye’de demir-çelik sektöründe kullanımı gerçekleşmektedir.
ÇELTİK MAKİNASI NEDİR
Çeltik paketleme makinası, Çeltik pres makinası toz halindeki çeltik kabuğu belirli bir kalıba sokarak, yer, zaman, ve iş gücünde kolaylık sağlar. Tarımda gelinen son teknoloji ürünü olan çeltik paketleme makinalarımız fazla olan iş gücünü azaltarak sizi hem zamandan hem maliyetten kazandırır. Hidrolik pres şeklinde çalışan makinalarımız Çeltikleri kalıp halinde çıkararak çeltik istiflenmesinde, saklanmasında, taşınmasında da büyük bir rol oynar Çiftçilerimizin, iş yükünü azaltmak amacı ile üretilen bu makinalarımız 10 kişinin yaptığı iş yapmaktadır. Uluslar arası gelinen bu sektörde Türkiye'de ve Dünya'da çeltik paketleme, çeltik preslemede öncü firma olmaya devam etmektedir.
MAKİNANIN TEKNİK ÖZELİKLERİ ve AÇIKLAMALAR :
Mevcut çeltik kabuğunu 1/3 oranında sıkıştırarak çuval içerisine ipsiz ve telsiz olarak herhangi bir bağlama düzeneğine ihtiyaç duymadan paketleme yapar.
Nakliye ve stoklama maliyetlerinde 1/3 oranında tasarruf sağlar.
Az işgücü ile maksimum verim alınır.
Makine Elektrik ve minimum 165 kwa jeneratörle 2 farlklı şekilde çalışabilmektedir.
Makinaya helezon yardımıyla çeltik kabuğu beslemesi yapılmaktadır.
Bu İşlemler Makinadaki PLC Elektrik sistemi i ile (Yazılım) yardımı ile otomatik olarak yapılmaktadır.
Makine üzerinde bulunan malzeme ve diğer teknik bilgiler aşağıdaki gibidir.
-Makinenin Balya Dolum Ebatları: 40x25x60 dir.
-Makinenin Motoru 37 kw ‘dır
-Makinenin Kapasitesi 20-30 kğ arasıdır. Malzemeye göre değişiklik gösterebilir.
-Makine 21 saniyede 1 balya çıkarmaktadır.
-Hava Soğutmalı Yağ Soğutucu vardır.
-Makinenin İmalat hatalarına karşı (malzeme) garanti süresi 1.000(BİN) TON’dur.
-Makinenin Elektrik Aksamı ve Hidrolik Valfleri garanti kapsamı dışındadır.
-İlk Devreye alma garanti kapsamında servis tarafından yapılacak olup, daha sonraki servis ve malzeme talepleri ücrete tabidir.
-Mal çıkarma pistonu katlanabilir şekildedir.
-ST 52 gövde yapısı aşınmaya karşı dirençli şekildedir.
-Hidrolik sistem NG 25 valf 1, sürücülüdür.
-Elektrik sistemi PLC sistemdir.
-Yekpare Mano Blok Gövde mevcuttur.
-Çıkan Çuval Sayıcı, Sayacı mevcuttur.
-Teslimat fabrikada olup , nakliye alıcı tarafından ödenmektedir.
Daha detaylı bilgi ve ücret için mail adreslerimizden veya telefon numaralarımızdan iletişime geçebilirsiniz